«پروژه آزادی هنری»

در اکتبر دو هزار و بیست و دو ، در واکنش به بحران پیش آمده در ایران، «Artistic Freedom Initiative (AFI)» یک پروژه ی اضطراری و کوتاه مدت برای هنرمندان ایرانی در-معرض-خطر راه‌اندازی کرد.

ما اطمینان داریم که با پروژه حمایت از هنرمندان ایرانیِ درخطر می‌توانیم حمایت لازم را برای این هنرمندان و وابستگان آنها فراهم کنیم تا معیشت خود را به عنوان هنرمند در محیطی امن و عاری از آزار و اذیت حفظ کنند.

توسط این پروژه  و طی سه ماه آینده، ما متعهد به حمایت از ۵ تا ۷ هنرمند ایرانی و خانواده‌هایشان با ارائه خدمات ذیل هستیم:

  • وکالت رایگان مهاجرت برای هنرمندان ایرانی در-معرض-خطر
  • کمک رسانی در زمینه فراهم کردن مسکن در خارج از ایران
  • پشتیبانی مداوم پس از جابجایی

این پروژه از طریق بودجه سخاوتمندانه توسط بنیاد  (SDK Foundation for Human Dignity)امکان پذیر شده است.

طی دو هفته گذشته، AFI یا همان «پروژه آزادی هنری»، تعداد بی‌سابقه‌ای درخواست کمک حقوقی از هنرمندان و فعالان ایرانی دریافت کرده است که به دلیل ناآرامی‌های سیاسی اخیر در ایران در معرض خطر جدی قرار دارند. در پی قتل مهسا (ژینا) امینی توسط پلیس «امنیت اخلاقی» رژیم ایران، صدها نفر از مردم عادی جان خود را از دست داده، و هزاران نفر بازداشت شده‌اند. رژیم جمهوری اسلامی در تلاش برای خاموش کردن صدای جمعی ایرانیان و مخفی نگه داشتن حقیقت از جامعه بین المللی، تمامی راه‌های ارتباطی برون مرزی را قطع کرده و صدها هنرمند، فعال، و روزنامه‌نگار را، که همگی از شیوه‌های ارتباطی گوناگون برای انتشار اخبار جنایات رژیم استفاده می‌کنند، محاصره کرده است.

برای دهه‌ها، هنرمندان نقشی محوری در برجسته کردن نقض حقوق بشر رژیم استبدادی در ایران ایفا کرده‌اند، و در چهار سال گذشته AFI متعهد به تأمین کمک‌های مهاجرتی رایگان به هنرمندان ایرانی-در-خطر بوده و تا کنون موفق به حمایت از صد و چهار (۱۰۴)  مورد، شامل هنرمندان پناهنده از رژیم جمهوری اسلامی، بوده است. بسیاری از این هنرمندان اکنون در ایالات متحده، اروپا و سایر نقاط جهان زندگی و آثار هنری خلق می کنند و یک دیاسپورای خلاق و قوی ایجاد کرده اند.

برای دهه‌ها، هنرمندان نقشی محوری در برجسته کردن نقض حقوق بشر رژیم استبدادی در ایران ایفا کرده‌اند، و در چهار سال گذشته AFI متعهد به تأمین کمک‌های مهاجرتی رایگان به هنرمندان ایرانی-در-خطر بوده و تا کنون موفق به حمایت از صد و چهار (۱۰۴)  مورد، شامل هنرمندان پناهنده از رژیم جمهوری اسلامی، بوده است. 
بسیاری از این هنرمندان اکنون در ایالات متحده، اروپا و سایر نقاط جهان زندگی و آثار هنری خلق می کنند و یک دیاسپورای خلاق و قوی ایجاد کرده اند.

ما پروژه ی حمایت ازهنرمندان ایرانی را با استفاده از تخصص خود در ارائه ی خدمات مهاجرت و کمک به اسکان مجدد که تا کنون به بیش از هزار (+۱۰۰۰) هنرمند در معرض خطر که به اجبار از بیش از پنجاه (+۵۰) کشور دنیا خارج شده‌اند سرویس ارائه کرده، توسعه دادیم.

قابل توجه است که AFI اصطلاح هنرمندان را برای این برنامه به طور گسترده تعریف می‌کند که شامل کمک به روزنامه‌نگاران خلاق و کارمندان فرهنگی و همچنین هنرمندان تجسمی، موسیقی‌دانان و نویسندگان می شود.

همانطور که اخیراً در واکنش به بحران در افغانستان که تا کنون به بیش از 70 هنرمند در معرض خطر، خدماتی از جمله مهاجرت، مسکن و کمک هزینه تحصیلی ارائه شد، تیم AFI نشان داده که دارای تخصص، مهارت، و تجربه لازم برای راه‌اندازی و اجرای کامل این پروژه است.

سوابق اثبات شده‌ی تیم AFI، تعداد کمی از سازمانها برای راه اندازی  یک پروژه‌ی جامع و ظریف مانند حمایت از هنرمندان در معرض خطر وجود دارند که بر خدمات حقوقی و اسکان مجدد متمرکز است برای همکاری هنرمندان در معرض خطر و فرصت‌های شغلی ایجاد می کند.

به ما کمک کنید تا بودجه‌ی پروژه‌ی خود را تامین کنیم

این پروژه از طریق بودجه‌ی موقت و سخاوتمندانه‌ی (SDK Foundation for Human Dignity) امکان پذیر شده است. با این حال، ما به دنبال بودجه اضافی برای تسریع واکنش خود به بحران هستیم.

با بودجه اضافی، AFI مولفه های اضافی مورد نیاز برای موفقیت این پروژه را به کار خواهد گرفت: افزایش ظرفیت تیم حقوقی ، بودجه حیاتی برای پوشش هزینه های تشکیل پرونده حقوقی و مهاجرتی هنرمندان، هزینه های زندگی اولیه هنرمندان در بدو ورود، و بودجه برای کارهای مشترک بین هنرمندان در معرض خطر.
بخصوص، AFI به عنوان مأموریت اصلی برنامه خود، در صدد است تا یک «محل رشد» برای هنرمندان/فعالان با هدف ایجاد یک جامعه مشارکتی از هنرمندان در ایران و همتایان آنها در خارج از کشور ایجاد کند.

AFI یک سازمان غیرانتفاعی ثبت شده است. همه کمک های مالی از مالیات کسر می شود.

داستان هنرمندان ایرانی ما

رامین سید امامی را بیشتر با نام هنری کینگ‌رام می شناسند. او نوازنده، خواننده و مجری پادکست مستی و راستی است. کینگ‌رام، پس از آنکه پدرش، کاووس سید امامی، فعال محیط زیست و جامعه‌شناس، در زندان رژیم جمهوری اسلامی ایران در جریان بازجویی‌ و شکنجه کشته شد، ایران را ترک کرد.

Ramin Seyed-Emami is better known by his stage name King Raam. He is a musician, singer, and host of Masty o Rasty Podcast. He left Iran following the death of his father, Kavous Seyed-Emami, a conservationist and sociologist, in the Islamic Republic regime’s prison where he was detained for interrogations.

درخواست کمک «پروژه آزادی هنری»

حداکثر حجم فایل: 10 مگابایت
نوع فایل مجاز: pdf، doc، docx
لطفاً رزومه‌ای را که شامل عناوین، تاریخ‌ها و تمامی اطلاعات مربوط به آثار یا آثار هنری منتشر شده، نمایش داده شده یا اجرا شده است، پیوست کنید. لطفاً پیوندهایی به وب سایت هایی که آثار هنری خود را نشان می دهند ارائه دهید.
حداکثر حجم فایل: 20 مگابایت
نوع فایل مجاز: pdf، doc، docx
در صورت لزوم، لطفا یک سند جداگانه، حداکثر 3 تا 5 صفحه، با علامت "سازمان های مدنی و سیاسی" ضمیمه کنید.
حداکثر حجم فایل: 20 مگابایت
نوع فایل مجاز: pdf، doc، docx
لطفاً یک سند جداگانه، حداکثر از 3 تا 5 صفحه با علامت "وضعیت فعلی" پیوست کنید. وضعیت امروز خود را توصیف کنید.
1. آیا می توانید به کشور مبدا خود بازگردید؟
2. چه نوع محدودیت های سفر و/یا اقامت برای شما اعمال شده است؟
3. در صورت بازگشت به کشور مبدا، آیا شما یا اعضای خانواده تان با بازداشت یا خطر مواجه می شوید؟
4. آیا با دولت یا سازمان دیگری در تماس هستید تا به شما کمک کند تا پناه ببرید؟ (اگر چنین است، لطفاً آنها را به همراه هر نظر اضافی در زیر فهرست کنید. اگر بدانیم کدام گروه های دیگر درگیر هستند، ممکن است بتوانیم روی پرونده شما کارآمدتر کار کنیم.)
حداکثر حجم فایل: 20 مگابایت
نوع فایل مجاز: pdf,doc,docx
لطفاً حتماً موارد زیر را ذکر کنید: تاریخ دستگیری/حمله/تهدید، محل دستگیری/حمله/تهدید، و در صورت بازداشت: مدت زمانی که در بازداشت بوده اید، محل بازداشت، نیروهایی که شما را دستگیر/بازداشت کرده اند یا نیروهایی که شما را بازداشت کرده اند. باور کنید مسئول بودند و چرا فکر می کنید آنها مسئول بودند. در صورت دستگیری: مرجعی که حکم بازداشت را صادر کرده یا تصمیم گرفته است، شرح تفصیلی تمام اعمال آزار و شکنجه. شرح مفصل همه اعمال سانسور. آنچه را که فکر می کنید انگیزه مهاجمان شماست و چرا به این باور دارید، توضیح دهید. آنچه را که پس از حمله یا تهدید انجام دادید شرح دهید: به عنوان مثال، آیا به پلیس مراجعه کرده اید، از طریق سیستم قانونی برای حفاظت پلیس یا تحقیقات درخواست کرده اید، یا از سازمان های بشردوستانه برای کمک درخواست کرده اید؟ لطفا توضیح دهید که در نتیجه اقدامات شما چه اتفاقی افتاده است. به عنوان مثال، اگر چیزی، پلیس چه کمکی انجام داده است؟ اگر دلایل دیگری وجود دارد که تهدید یا بدرفتاری غیر از هنر خود را دریافت کرده اید، لطفاً توضیح دهید. دلایل اضافی ممکن است شامل موارد زیر باشد: آزار و اذیت به دلیل جنسیت، گرایش جنسی، گروه مذهبی یا اجتماعی، اقلیت قومی، عقاید سیاسی ادراک شده و غیره.